Zmiana samochodu to nie tylko duża inwestycja, ale także szereg obowiązków, jakich powinniśmy dopełnić, aby transakcja została odnotowana przez właściwe urzędy. Najprostszym rozwiązaniem jest sporządzenie swoistej listy, na której wypiszecie wszystkie czynności, jakie musicie wykonać. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której euforia spowodowana zakupem nowego samochodu spowoduje, że zapomnicie o zgłoszeniu sprzedaży poprzedniego auta.
Sprzedaż samochodu
Aby dokonać zgłoszenia sprzedaży samochodu, niezbędna jest umowa zawarta z nowym nabywcą. Jej wzory znajdziecie bez trudu w sieci. Wystarczy tylko dokładnie sprawdzić informacje wpisane do umowy, a następnie uzupełnić ją niezbędnymi danymi. Pamiętajcie, aby ująć w kontrakcie wszelkie informacje pozwalające zidentyfikować sprzedawany pojazd. Musi się tam znaleźć zarówno numer rejestracyjny, jak i numer nadwozia. Dobrze jest podać także rocznik, kolor czy serię oraz numer dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.
Umowa wyposażona w takie informacje precyzyjnie wskazuje, jaki pojazd jest sprzedawany i tym samym umożliwia dokonanie zgłoszenia. Pierwsze kroki powinniście skierować do właściwego wydziału komunikacji. Wyposażeni w umowę oraz dowód osobisty składacie prosty wniosek, w którym wskazujecie datę sprzedaży pojazdu oraz dane nowego nabywcy. Sprawa załatwiana jest od razu. Termin zgłoszenia zbycia pojazdu – zgodnie z obowiązującym prawem – wynosi 30 dni od dnia podpisania umowy.
Sprzedaż auta a ubezpieczenie
Na wizycie w urzędzie sprawa związana ze sprzedażą pojazdu się nie kończy. Znacznie krótszy termin obowiązuje w przypadku zawiadomienia ubezpieczyciela o zbyciu samochodu. Macie na to tylko 14 dni od dnia podpisania umowy. Zgłoszenia można dokonać na różne sposoby. Najlepiej jednak udać się do biura ubezpieczyciela i na miejscu wypełnić niezbędne dokumenty. Jeśli w twojej okolicy nie ma przedstawicielstwa konkretnej firmy asekuracyjnej, wówczas możesz tę sprawę załatwić drogą pocztową lub elektronicznie.
Od tego momentu możesz w pełni cieszyć się nowym autem lub rozpocząć poszukiwania wymarzonego modelu, w czym pomoże pożyczka przez internet. Pamiętaj, że z zakupem samochodu również wiążą się określone obowiązki prawne. Jeśli jest to auto z salonu – większość z nich załatwi za ciebie dealer. Jeśli natomiast decydujesz się na pojazd używany, wówczas musisz samodzielnie dokonać rejestracji w wydziale komunikacji, a także zgłosić zakup w urzędzie skarbowym – jeśli umowa ze sprzedającym została w taki sposób skonstruowana.