Czym jest współczynnik konwersji i jak wpływa na niego pozycjonowanie stron www?

Współczynnik konwersji to wskaźnik, z którego istnienia powinien zdawać sobie każdy przedsiębiorca, prowadzący sprzedaż za pośrednictwem Internetu. Na co wskazuje taka wartość i jak wpływa na nią pozycjonowanie stron internetowych?

Czym jest konwersja i czy zawsze chodzi o sprzedaż?

Konwersja odnosi się do działania, którego oczekujemy od klienta. Może to być jego reakcja na daną kampanię prowadzoną w Internecie lub działania pozycjonerskie. Jeśli wskaźnik sytuuje się na wysokim poziomie, oznacza to, że nasza witryna jest efektywna, tzn. zachęciła do konkretnej reakcji względnie dużą liczbę odwiedzających.

Każdy przedsiębiorca chciałby, żeby jego stronę odwiedzało jak najwięcej osób. Działa tutaj żelazna logika – im więcej osób zapozna się z naszą ofertą, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdą się wśród nich ludzie, którzy rzeczywiście decydują się z niej skorzystać. Tutaj należy zaznaczyć, że konwersja nie zawsze musi oznaczać zakup. Wiele zależy bowiem od tego, jaką działalność prowadzimy.

Przedsiębiorca posiadający sklep internetowy do wyliczenia współczynnika konwersji użyje liczby osób, które są gotowe kupić dany produkt. Ale nie wszystkie witryny są stworzone z myślą o sprzedaży. Zarabiać można przecież np. na reklamach. Tak działają m.in. serwisy pozwalające na dzieleniem się materiałami wideo. Celem właściciela filmiku jest wtedy sprawienie, żeby odbiorca jak najdłużej oglądał treści, bo im dłużej pozostaje on na stronie, tym więcej reklam się wyświetli. W taki sposób działają zresztą też oficjalne serwisy z filmami na żądanie czy serwisy informacyjne. Większość osób mówiąc o współczynniku konwersji ma na myśli jednak sprzedaż, bo to właśnie taką działalnością zajmują się głównie firmy działające w sieci. W tym kontekście współczynnik konwersji e-commerce to po prostu procentowy udział liczby osób, które kupiły produkt w ogólnej liczbie wizyt na stronie.

Jak pozycjonowanie strony internetowej wpływa na współczynnik konwersji?

Aby wpłynąć na ten współczynnik, a dokładniej – zwiększyć go, należy zmniejszyć tzw. pusty ruch na stronie. Za taki uznaje się ruch tych klientów, którzy nie kupują produktu lub nie kontaktują się z firmą w celu jego zakupu.

Jednym z powodów, dla którego klient nie kupuje produktu jest to, że trafił tutaj przez przypadek. Wpisując frazę w wyszukiwarkę, nasza firma pojawiła się na liście, a przez to, że ta fraza nie do końca opisuje naszą ofertę, klient nie znalazł w niej nic dla siebie. Często, żeby zwiększyć współczynnik konwersji, należy dobrać lepsze frazy, a więc takie, które:

  1. rzeczywiście mają związek z naszą ofertą;
  2. są w stanie zapewnić naszej stronie dość wysoką pozycję.

Samo znalezienie fraz nie wystarczy i właśnie tutaj warto dostrzec, jak ważne jest pozycjonowanie stron www.

Aby zoptymalizować konwersję e-commerce, pozycjonerzy dokonują na stronie odpowiednich zmian. Można do nich zaliczyć np. modyfikację opisów w sklepie i modyfikację zdjęć. Oprócz takiego pozycjonowania stron internetowych on-line, dla ostatecznego efektu ogromne znaczenie ma też szereg działań poza stroną – m.in. tworzenie backlinków dobrej jakości.

Nierzadko zdarza się, że już dość kosmetyczne zmiany na stronie są w stanie nieco polepszyć współczynnik konwersji, Gdy to połączy się z regularnym, intensywny pozycjonowaniem optymalnych fraz, zdecydowanie zwiększamy swoje szanse na lepsze wyniki sprzedażowe.

Źródło: https://internetica.pl/