Kredyt celowy na zakup nieruchomości

Celowe kredyty hipoteczne są pomysłem dla osób których nie stać na zakup własnego mieszkania, jednak mają odłożono pewną kwotę pieniędzy.

W tym przypadku banki wymagają 20% wartości całej inwestycji, jest to wkład własny, który będzie niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego. Oczywiście może on wynosić nieco więcej, jednak 20% to często minimum jakie określają banki czy też różnego rodzaju instytucje finansowe, które udzielają kredytów hipotecznych.

Kredyt celowy na zakup nieruchomości

W jaki sposób możemy wykorzystać kredyt hipoteczny?

W przypadku kredytu hipotecznego środki będą przeznaczone na zakup konkretnego mieszkania czy też budowę domu, nie mogą być to środki przeznaczone na inny cel. Oczywiście w przypadku kredytu hipotecznego możemy założyć także pewną kwotę, która będzie potrzebna na wykończenie czy też remont dalej nieruchomości. W przypadku, kiedy rozpoczynamy budowę domu należy oczywiście brać pod uwagę koszt zakupu działki, koszt budowy, materiały oraz robocizny. Dzięki temu obliczymy wszystkie koszty, które rzeczywiście wpłyną na wielkość kwoty, którą będziemy potrzebowali na wybudowanie naszego wymarzonego domu.

W przypadku kredytów tego typu powinniśmy dostarczyć wycenę, niekiedy także banki wykonują własną wycenę aby poznać szacunkową wartość nieruchomości. W tym przypadku należy zwrócić uwagę iż przy kredyt hipotecznym to nie tylko oprocentowanie, ale także różnego rodzaju opłaty związane z przygotowaniem kredytu, ubezpieczeniem oraz różne koszty dodatkowe, które mogą występować w zależności od banku. Naturalnie możemy złożyć wniosek w kilku bankach, sprawdzić w którym z nich kredyt hipoteczny będzie najbardziej opłacalny.

Warto pamiętać iż kredyt hipoteczny będziemy spłacali przez wiele lat, dlatego nawet małe różnice w ogólnym koszcie kredytu będą miały znaczenie. Oczywiście ubiegając się o kredyt należy przygotować różne dokumenty, związane z naszym zatrudnieniem, osiąganymi zarobkami. Bank będzie chciał sprawdzić czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca aby otrzymać dany kredyt.