Jak należy przetestować aplikację mobilną?

Jedną z ważnych cech oprogramowania powinna być łatwość obsługi, dlatego też twórcy dokładają starań aby ich aplikacja była przyjazna dla użytkowników.

Ważna będzie także po prostu wygoda użytkownika aplikacji. Trzeba także upewnić się, że każdy element, każda funkcja aplikacji mobilnej zapewnia jest stworzona poprawnie. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest odpowiednie testowanie, które ma za zadanie sprawdzenie wszystkich poszczególnych elementów. To, co odróżnia testowanie aplikacji mobilnej od standardowych testów, polega na tym, że jest wdrażane po stronie serwera, a nie po stronie klienta. W przeciwieństwie do testów po stronie klienta, które obejmują sprawdzanie oprogramowania na różnych wersjach przeglądarek, testowanie po stronie serwera pozwala na uruchomienie testów i wprowadzenie modyfikacji bezpośrednio na serwerze aplikacji. Testowanie po stronie serwera jest bardziej niezawodne i zbudowane pod kątem dość złożonych testów. Jak należy przetestować aplikację mobilną?

Trzeba pamiętać że urządzenia mobilne mogą działać pod nadzorem różnych system,ów operacyjnych, dlatego też aplikacje powinny być dobrze przetestowane pod tym kątem.

Będzie to oczywiście Android czy iOS, ale także wiele innych dostarczanych z rożnymi urządzeniami. Ważne będzie także branie pod uwagę różnych rozdzielczości ekranów poszczególnych urządzeń. Urządzenia mobilne obejmują telefonu, czy też tablety. W tym, przypadku trzeba także pamiętać że mogą mieć różne stosunki wysokości do długości. Zatem aplikacja musi dostosowywać się automatycznie do każdego urządzenia,. Ważne będzie także właściwe odwzorowanie różnych kolorów, dzięki temu na każdym urządzeniu aplikacja będzie wyglądała w ten sam sposób. Wszystkie elementy muszą być czytelne poczynając od elementów menu, po wszystkie przyciski i elementy grafiki, dzięki temu będą one prawidłowo wyświetlane. Oczywiście testy aplikacji mobilnych, muszą uwzględniać także współpracę z rożnymi procesorami, i różnymi pamięciami.