Czym kierować się przy wyborze drukarni cyfrowej?

Wybór porządnej drukarni cyfrowej może odgrywać kluczową rolę, jeżeli chodzi o przygotowanie wysokiej jakości materiałów reklamowych. Na rynku jest ogromna konkurencja, dlatego też warto przejrzeć ofertę dostępnych punktów, by wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarni cyfrowej? Podpowiadamy.

Druk cyfrowy – co trzeba wiedzieć?

Druk cyfrowy w dzisiejszych czasach jest jedną z najpopularniejszych metod druku, która używana jest do produkcji małoformatowych materiałów reklamowych. Mowa tutaj między innymi o ulotkach reklamowych, etykietach, broszurach i wizytówkach. Nowoczesne maszyny wykorzystywane w druku cyfrowym korzystają z zaawansowanej technologii laserowej (elektrofotograficznej). Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w urządzeniach tego typu matryca zastąpiona została fotoreceptorem pokrytym specjalną warstwą światłoczułą. Cylinder naświetlany jest wiązką laserową, dzięki czemu tworzony jest obraz utajony. Za pomocą tonera obraz można nanosić nie tylko na papier, ale również na folię i wiele innych nośników. Druk cyfrowy jest wielofunkcyjny i co najważniejsze, charakteryzuje go również duża wydajność, dlatego też tak wiele firm korzysta z jego dobrodziejstwa.

Gdzie najlepiej sprawdzi się druk cyfrowy?

Jak wspomniano powyżej, druk cyfrowy znajduje szerokie zastosowanie w produkcji różnorodnych akcydensów. Mowa tutaj oczywiście o wyrobach poligraficznych, które drukowane są w niewielkich rozmiarach i stosunkowo niskich nakładach. Druk cyfrowy doskonale sprawdzi się do przygotowania wysokiej jakości broszur informacyjnych, plakatów, czy katalogów ofertowych. Materiały reklamowe są najlepszą wizytówką każdej firmy, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej jakości produkty. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby druk cyfrowy wykorzystać do produkcji książek i czasopism w średnich nakładach.

Jaką drukarnię cyfrową wybrać?

Na rynku jest bardzo wiele drukarni cyfrowych, dlatego też wybranie najlepszej firmy nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość wydruków. Aby uzyskać wysokiej jakości materiały, niezbędne jest oczywiście skorzystanie z najnowocześniejszych technologii. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej skorzystać z usług firm, które mogą pochwalić się atestowanym sprzętem. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest oczywiście cena wydruków. Pamiętać należy o tym, że taniej nie zawsze oznacza lepiej. Drukarnie, które posiadają nowoczesny sprzęt i zaawansowaną technologię przeważnie są droższe. Wynika to oczywiście z tego, że oferują wyższej jakości wydruki. Aby uzyskać profesjonalną obsługę i satysfakcjonujący efekt końcowy czasami warto wybrać wyższą cenę.

Wygoda i szybkość wydruku

Tworząc materiały reklamowe czy promocyjne, bardzo ważny jest czas realizacji. Każdemu obecnie zależy na czasie, a możliwość jego zaoszczędzenia jest niezwykle cenna. Dlatego też druk cyfrowy jest idealnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy szybkiej realizacji. Warto wspomnieć, że nie tylko sam wydruk może być wykonany w ekspresowym tempie. W związku z tym, że gotowy materiał nie wymaga wyschnięcia, może być od razu gotowy do użytku, ewentualnie do dalszej obróbki (np. foliowanie i uszlachetnianie). Dzięki temu zamówienie złożone rano, można odebrać jeszcze tego samego dnia. Dlatego też warto sprawdzić, ile wynosi czas oczekiwania na wydruk. Trzeba zaznaczyć, że tylko najlepsze drukarnie cyfrowe wyposażone są w profesjonalny park maszynowy, dzięki któremu będą mogły wykonać nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zlecenia. Warto również zwrócić uwagę na to, czy istnieje możliwość edycji materiałów już po wydruku, a także czy takie rozwiązanie nie będzie generowało dodatkowych kosztów.

Jakie są największe zalety druku cyfrowego?

Druk cyfrowy idealnie nadaje się do drukowania materiałów o niskim nakładzie. Jak już wspomnieliśmy, ogromnym plusem jest bardzo krótki czas uzyskania pierwszej kopii, która oczywiście od razu nadaje się do użytku (wydruki cyfrowe są suche, dlatego też nie trzeba czekać do wyschnięcia). Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wydruki poddawane będą dalszej obróbce. Dla większości osób największym atutem będzie oczywiście atrakcyjna cena, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę konkurencyjny druk offsetowy. Dzięki nowoczesnej technologii istnieje możliwość personalizacji. Każdy kolejny wydruk może zawierać nieco inne dane. Druk cyfrowy jest też ekologiczny, a dzięki zielonej technice nie marnuje się papieru.