Czy falowniki słoneczne są niezbędne w układach solarnych?

Wraz ze wzrostem zainteresowania odnawialnymi źródłami energii na całym świecie, zainteresowanie systemami słonecznymi również wzrosło w ostatnim czasie w niesamowitym tempie.

Zdolność słońca do zasilania całego domu lub firmy poprzez panele fotowoltaiczne jest ogromnym plusem dla środowiska, w ten sposób można zaoszczędzić bardzo dużo energii elektrycznej pobieranej o tej pory z sieci. Fotowoltaika stanowi także doskonałe wykorzystanie energii odnawialnej ze słońca, do której mamy dostęp przez wiele godzin praktycznie każdego dnia.

Co to jest inwerter fotowoltaiczny i jak działa?

Jeśli jednak chodzi o układy słoneczne, niewiele osób tak naprawdę wie, z czego są one zbudowane i jak działają. Systemy solarne składają się z paneli słonecznych, falownika lub inwertera fotowoltaicznego i stojaka, który utrzymuje wszystko na swoim miejscu. Mogą również zawierać baterię, w zależności od systemu i licznika elektrycznego, a ilość i rodzaj paneli dla każdego systemu będzie zależeć od potrzebnej mocy wyjściowej. Biorąc pod uwagę, jak ważne i korzystne są systemy słoneczne w dzisiejszym świecie, warto poznać trochę informacji dotyczących inwerterów fotowoltaicznych, ich działania i tego, czego szukać w dobrym falowniku, biorąc pod uwagę ich znaczenie. Inwerter fotowoltaiczny jest jedną z najważniejszych części systemu wykorzystującego energię słoneczną. Falownik przekształca energię wyjściową z paneli słonecznych w użyteczną formę elektryczną, którą można wykorzystać w domu lub miejscu pracy. Falownik pobiera zmienny prąd stały lub wyjście DC z paneli słonecznych i przekształca go na przemienny prąd 120 V / 240 V lub wyjście AC. Urządzenia w twoim domu działają na prąd zmienny, a nie prąd stały, dlatego inwerter fotowoltaiczny musi zmienić moc wyjściową prądu stałego, która jest zbierana przez panele słoneczne.

Czy falowniki słoneczne są niezbędne w układach solarnych?

W jaki sposób falowniki zmieniają prąd stały na przemienny?

Mówiąc bardziej technicznie, słońce świeci na panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne, które są wykonane z warstw półprzewodnikowych krystalicznego krzemu lub arsenku galu. Warstwy te są połączeniem zarówno dodatnich, jak i ujemnych warstw, które są połączone złączem. Kiedy świeci słońce, warstwy półprzewodnikowe pochłaniają światło i wysyłają energię do ogniwa fotowoltaicznego. Energia ta biegnie wokół i zderza elektrony, które przemieszczają się między warstwą dodatnią i ujemną, wytwarzając prąd elektryczny znany jako prąd stały (DC). Po wyprodukowaniu energii jest ona albo przechowywana w akumulatorze do późniejszego wykorzystania, albo przesyłana bezpośrednio do inwertera fotowoltaicznego, zależy to od typu posiadanego systemu solarnego. Kiedy energia jest wysyłana do falownika, jest w formacie DC, ale do obsłużenia urządzeń w domach i firmach wymagany jest prąd zmienny AC. Inwerter fotowoltaiczny pobiera energię i przepuszcza ją przez transformator, który następnie oddaje prąd przemienny. W istocie falownik oszukuje transformator, aby pomyślał, że prąd stały jest w rzeczywistości prądem przemiennym, zmuszając go do działania w sposób podobny do prądu przemiennego, falownik przepuszcza prąd stały przez dwa lub więcej tranzystorów, które włączają się i wyłączają bardzo szybko i zasilają dwie różne strony transformatora.

W sprzedaży znajdziemy rodzaje inwerterów słonecznych, z których każdy ma różne zalety. Inwerter akumulatorowy jest najlepszą opcją, jeśli chcesz retrospektywnie zamontować baterię w swoim układzie słonecznym lub chcesz, aby bateria była oddzielona od paneli słonecznych i działała przez inny falownik. Falownik akumulatorowy przekształca moc akumulatora na 230 V i dostarcza go do rozdzielnicy zamiast zasilania sieciowego, gdy tylko jest to możliwe. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją paneli słonecznych w swoim domu, fotowoltaika krotoszyn jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem. W ten sposób można zaoszczędzić sporo na rachunkach za energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń, ogrzewania pomieszczeń czy wody.