Profesjonalny przegląd techniczny pojazdu

Kierowcy mają obowiązek wykonać przegląd techniczny auta, w przypadku nowego samochodu wykonujemy przegląd po trzech latach, następnie po dwóch latach, w końcu przegląd jest dokonywany corocznie.

Jest to bardzo istotne badanie, które pozwala ocenić stan techniczny pojazdu, który będzie miał bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo jak również innych uczestników drogi. Dlatego sprawdzanych jest wiele elementów, które ważne są dla prawidłowego działania auta.

Profesjonalny przegląd techniczny pojazdu

Jakie elementy auta podlegają diagnozie

Podczas badania sprawdzane jest działanie układu hamulcowego, jest to sprawdzenie klocków hamulcowych, stanu tarcz oraz poziom płynu hamulcowego. W czasie badania wykonuje się pomiar siły hamowania na odpowiednim stanowisku, siła hamowania powinna być równomiernie rozłożona, aby pojazd nie zbaczał z toru jazdy podczas hamowania. Układ hamulcowy to także ESP oraz ABS, diagnosta wykonuje sprawdzenia poprawności działania tych systemów. Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest odpowiednie oświetlenie pojazdu, sprawdzane jest działanie świateł, kierunkowskazów, świateł stop. Czasem problemem w tym przypadku może być przepalona żarówka kierunkowskazu czy światła stopu z tyłu, czego kierowca mógł nie zauważyć. Wiele elementów pojazdu może z czasem się zużyć, sprawdzany jest układ kierowniczy, gdzie mogą występować luzy, podobnie diagnosta sprawdza stan zawieszenia.

W przypadku układu zawieszenia ważne jest odpowiednie działanie amortyzatorów, sprawdzane są sprężyny. Kolejna rzecz to sprawdzenie ogumienia, sprawdzana jest głębokość bieżnika, stan zużycia opon. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może powodować nierównomierne zużycie, co może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Kolejnym elementem, który zużywa się w naszym pojeździe jest układ wydechowy, podczas diagnozy sprawdza się ogólny stan jak również głośność oraz poziom emisji spalin. Diagnosta dokonuje ogólnego przeglądu, stan szyb, ważnych elementów zawieszenia, konstrukcji auta, diagnosta sprawdza także auto pod kątem występowania korozji.

Jeżeli poszukujemy stacji kontroli pojazdów w Lublinie warto wejść na stronę https://www.smart-test.lublin.pl/kontakt, znajdziemy tam kontakt do firmy, która wykonuje przeglądy różnych rodzajów aut. Możemy umówić się na kontrole naszego pojazdu. Oferta kierowana jest do posiadaczy samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych do 3,5 tony, motocykli oraz ciągników rolniczych.