Nowoczesne programy OCR i ich najważniejsze atuty

Współcześnie w Polsce można znaleźć wiele przedsiębiorstw oraz biur rachunkowych zwracających baczną uwagę na systemy umożliwiające przetwarzanie papierowej dokumentacji do wersji elektronicznej.

Procedura ta wiąże się z koniecznością skanowania dokumentów i ręcznego odczytywania informacji, które zawierają. Oprócz tego można korzystać ze specjalnych systemów będących w stanie automatycznie rozpoznawać znaki w skanach, zdjęciach oraz innych dokumentach przetworzonych z wersji papierowej do graficznej. Odczytane informacje mogą być automatycznie wprowadzone do różnych istotnych miejsc i systemów firmowych. Liczne atuty sprawiają, że rozwiązania takie są bardzo popularne wśród wielu użytkowników.

Nowoczesne programy OCR i ich najważniejsze atuty

Najważniejsze zalety rozwiązań OCR do faktur i dokumentów

Nowoczesne programy typu OCR to wysokiej jakości rozwiązania, które są w stanie w dość wysokim stopniu poprawić sprawność wykonywanych zadań. Programy tego rodzaju potrafią bez problemów rozpoznawać cyfry oraz litery w fakturach i innych dokumentach. Dzięki temu po ich przetworzeniu na wersję elektroniczną (np. poprzez skanowanie) nie trzeba martwić się koniecznością ręcznego wprowadzania informacji do systemu księgowego oraz innych systemów firmowych. Program zrobi to bowiem automatycznie bazując na dobrej znajomości różnych typów dokumentów i ich układów. To z kolei znacznie usprawnia proces przetwarzania dokumentów i zawartych w nich danych.

Oczywiście dobrym pomysłem jest sprawdzanie danych wprowadzanych przez systemy OCR, ale dzisiejsze rozwiązania charakteryzują się wysoką dokładnością, nawet w przypadku dokumentów, które nie są zbyt dobrze czytelne. To właśnie dlatego popularność takich rozwiązań stale rośnie. Kolejną bardzo ważną zaletą jest zachowanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa odczytywanych danych, które mogą być przechowywane na szyfrowanych nośnikach danych lub nośnikach zabezpieczonych hasłem. Nie ma więc potrzeby martwienia się problemami, takimi jak kradzież, zgubienie albo zniszczenie dokumentów papierowych, które nie zostały zabezpieczone w odpowiedni sposób.

Współcześnie na polskim rynku można znaleźć wiele różnych systemów i rozwiązań OCR, które odpowiadają za odczytywanie danych z faktur. Programy tego typu są dość łatwe w obsłudze oraz w wielu przypadkach dostępne w Internecie, bez potrzeby ich instalowania na dysku twardym w komputerze.