Do czego służy akumulator samochodowy?

Akumulator w naszym samochodzie to źródło energii, zasila on wiele elementów instalacji elektrycznej pojazdu.

Oczywiście energia będzie niezbędna do odpalenia auta, w przypadku rozładowania może to oznaczać problem z uruchomieniem silnika. Każde auto, zarówno osobowe jak i dostawcze, będzie potrzebowało odpowiedniego akumulatora, które zapewni dopływ prądu w momencie kiedy silnik nie pracuje.

Do czego służy akumulator samochodowy?

Akumulatory do samochodów ciężarowych

Akumulator ładowany jest poprzez alternator lub też prądnicę w czasie pracy silnika, następnie magazynuje energię, wykorzystując przykładowo do rozruchu. Oczywiście zasada pracy jest podobna tak jak w przypadku innych baterii, w tym przypadku jednak wykorzystywany jest kwas, odpowiednie płytki ołowiane, które za pomocą procesów chemicznych wytwarzają energię elektryczną. Akumulatory do samochodów ciężarowych nie różnią się pod względem działania czy też budowy, oczywiście często posiadają większe rozmiary. W samochodach ciężarowych napięcie wynosi 24 V, w tym przypadku występuje także zapotrzebowanie na większy prąd rozruchowy oraz występują akumulatory o większej pojemności. Ich pojemność zazwyczaj przekracza 200 Ah, wykonane są często także z bardziej odpornych materiałów.

Obecnie dostępne są różne rodzaje akumulatorów, przykładowo akumulatory żelowe czy też AGM, możemy zaopatrzyć się w akumulatory bezobsługowe, które pozwolą na wieloletnia eksploatację. Nie musimy się wówczas martwić o uzupełnienie wody czy też doładowanie, w przypadku akumulatora AGM ryzyko rozładowania jest niewielkie. Podobnie w przypadku akumulatorów żelowych nie uzupełniamy wody, akumulatory tego rodzaju posiadają zwiększoną odporność na rozładowanie, dzięki temu z pewnością sprawdzą się w długich trasach.

Oczywiście akumulator powinniśmy dopasować wielkość oraz mocą do naszego pojazdu. Oczywiście możemy zakupić baterie do różnych pojazdów, przykładowo firmy MAN Akumulator – Dbkparts.shop to sklep, który oferuje bardzo wiele wysokiej jakości akumulatorów do różnych modeli pojazdów ciężarowych.